Studia na kierunku Germanistik dostosowane są do realnych potrzeb rynku pracy, a jednocześnie spełniają oczekiwania i zainteresowania studiujących. Wysoko wykwalifikowana kadra naukowo-dydaktyczna zapewnia studentom odpowiedni poziom nauczania i pomaga zdobywać im wykształcenie, dzięki któremu są konkurencyjni na trudnym rynku pracy. Studenci mają możliwość podniesienia kompetencji językowych, uzyskują przygotowanie ogólnohumanistyczne, pogłębiają wiedzę o języku niemieckim, realiach, kulturze i historii krajów niemieckiego obszaru językowego. Studenci zdobywają kompetencje ukierunkowane na dany zawód: np. tłumacza, opiekuna klienta niemieckojęzycznego czy nauczyciela
Czego uczy się na germanistyce?
Od drugiego semestru studenci kierunku Germanistik poza obligatoryjnymi przedmiotami z kanonu filologicznego mają możliwość dokonania wyboru spośród następujących modułów tematycznych zgodnie z własnymi preferencjami:
- TRANSLATORIK – moduł przedmiotów translatorycznych, przygotowujących w sposób szczególny do wykonywania zawodu tłumacza; studenci zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu przekładu tekstów ogólnych, literackich i specjalistycznych, tłumaczeń pisemnych i ustnych (a vista i konsekutywnych)
- DEUTSCH IN RECHT UND WIRTSCHAFT – moduł “język niemiecki w prawie i gospodarce” umożliwiający zdobycie podstawowej wiedzy w obrębie wybranych zagadnień z dziedziny prawa i ekonomii oraz praktycznej znajomości języka niemieckiego w rejestrach specjalistycznych prawniczym i ekonomicznym
- ERWEITERTES ENGLISCH – moduł rozszerzonej nauki języka angielskiego, który daje możliwość uzyskania dodatkowo wysokich kompetencji w zakresie języka angielskiego oraz podstawowej orientacji w kulturze i historii Anglii i USA, literaturze angielskiej i amerykańskiej oraz gramatyce języka angielskiego.
- DEUTSCHDIDAKTIK – moduł uzupełnia kanon filologiczny kierunku o zajęcia z zakresu dydaktyki i metodyki języka niemieckiego, psychologii rozwojowej, pedagogiki i kultury krajów niemieckojęzycznych w dydaktyce języka niemieckiego, stanowiąc tym samym stabilne podwaliny pod uzyskanie uprawnień do nauczania języka niemieckiego podczas kontynuacji studiów. Do uzyskania uprawnień nauczycielskich konieczne jest późniejsze ukończenie studiów II stopnia na kierunku Germanistik.
Co wyróżnia germanistykę na UO?
- kształcimy na najwyższym uniwersyteckim poziomie
- angażujemy studentów w projekty naukowe
- dopasowujemy programy studiów do potrzeb nowoczesnego rynku pracy
- traktujemy studentów po partnersku
- umożliwiamy wyjazdy zagraniczne i praktyki (stypendia, kursy językowe, wyjazdy studyjne)
- współpracujmy z placówkami oświatowymi w regionie (licea, gimnazja i przedszkola)
- animujemy studentów do udziału w licznych szkoleniach
- wspieramy działalność Koła Naukowego Germanistów
- zapewniamy naszym studentom kontakt z największymi osobowościami świata kultury i nauki
- współpracujemy z zagranicznymi ośrodkami germanistycznymi
- w uzasadnionych przypadkach umożliwiamy studentom studiowanie wg indywidualnej organizacji studiów (IOS)
- dysponujemy bogato wyposażoną biblioteką
Sylwetka absolwenta
Studia I stopnia trwają trzy lata (6 semestrów). Na podstawie złożonego egzaminu licencjackiego absolwenci uzyskują tytuł licencjata germanistyki i posiadają kompetencje językowe na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Kontynuowanie nauki na studiach II stopnia
Po ukończeniu studiów I stopnia absolwenci z tytułem licencjata mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia na kierunku GERMANISTIK.